Nawigacja

. Porady ogrodnicze Ogródek P. Kawki Cięcie drzew Opryski drzew owocowych Rośliny pod drzewami Rdza gruszy

kącik ogrodniczy

Rdza gruszy

Rdza gruszy.

Na gruszy rozwija się od wiosny do jesieni stadium spermogonii i ogników, natomiast na pędach jałowca pospolitego lub sawińskiego należy: · wykarczować rosnące w pobliżu sadów jałowce, które są źródłem infekcji pierwotnych,

Skuteczne są także na tę chorobę gruszy preparaty zwalczające parcha gruszy. Opryski na rdzę gruszy wykonuje się tymi środkami co przeciw parchowi. Opryski przeciwko rdzy gruszy prowadzi się od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Należy je wykonywać w odstępach co 10 -14 dni. Najbardziej skutecznym przeciwko rdzy gruszy i niegdyś polecanym do upraw amatorskich był preparat Score 250 EC. Trzeba było jednak pamiętać, że jest on skuteczny dopiero w temperaturze powyżej 12°C i nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, ze względu na możliwość uodparniania się na ten preparat grzyba powodującego parcha gruszy.  polecamy szczególnie Zato 50 WG(stosuje się w ilości 1,5g rozpuszczone w 5-7,5 litra wody, co wystarcza do opryskania powierzchni 100m²). Jest to obecnie jedyny preparat do zwalczania rdzy gruszy w uprawach amatorskich. Zato 50 WG działa też interwencyjnie, nawet do 3 dni po zakażeniu rośliny.

 możemy wykorzystać wysoko skuteczny preparat Mythos 300 SC dozwolony do zastosowań amatorskich. Przydatne w ekologicznym zwalczaniu rdzy gruszy są:

  • Wywar ze skrzypu polnego - 200g suchego ziela skrzypu (lub 1 kg świeżego) zalewamy 10 litrami wody. Po 24 godzinach zagotować i trzymać na małym ogniu przez 30 minut. Po wystygnięciu przecedzić. Przed wykonaniem oprysku na rdzę gruszy wywar ze skrzypu należy rozcieńczyć z wodą w ilości 1:4.
  • Wywar z cebuli - 75g cebuli (lub 500g samych łusek cebuli) wrzucić do 10 litrów wody i gotować przez 30 minut. Po ostygnięciu stosujemy bez rozcieńczenia.
  • Wywar z czosnku - 75g rozdrobnionych ząbków czosnku zalewamy 10 litrami gorącej wody i pozostawiamy pod przykryciem na 30 minut. Stosujemy bez rozcieńczania.

 

Aktualności

Kontakt

  • REMBERTOWSKA AKADEMIA SENIORA

  • (+12) 34-567-890

Galeria zdjęć