Nawigacja

. Porady ogrodnicze Ogródek P. Kawki Cięcie drzew Opryski drzew owocowych Rośliny pod drzewami Rdza gruszy

kącik ogrodniczy

Rośliny pod drzewami

Jakie rośliny posadzić pod drzewami?

Cieniolubne rośliny, które nadają się do sadzenia pod drzewami, związane ze środowiskiem leśnym i najlepiej rosną w przepuszczalnej oraz żyznej glebie o dużej zawartości próchnicy, która łatwo chłonie i magazynuje wodę, a jednocześnie jest pulchna i przewiewna. Ziemia na działce zwykle odbiega od ideału, dlatego przed posadzeniem roślin należy ją przekopać i zasilić nawozem organicznym – najlepiej kompostem, ale można też użyć odkwaszonego substratu torfowego. Rozkładamy je warstwą 5-centymetrową i lekko mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża. W następnych latach, jesienią lub wczesną wiosną, wystarczy dokładać 2-3 cm świeżego nawozu, a zasilanie sztucznymi nawozami nie będzie potrzebne.

Warto też zrobić użytek z liści, które co roku opadają z drzew. Jesienią można je nagarnąć na byliny, żeby chroniły przed mrozem, a wiosną po zdjęciu z rabat przenieść na kompost, gdzie zamienią się w cenny nawóz. Ponieważ posadzone w ogrodzie rośliny łatwo się rozrastają i tworzą duże kępy, przez które trudno się przebić chwastom, odpada żmudne pielenie, a pielęgnacja sprowadza się do ich podlewania w czasie suszy.

Rośliny pod drzewa: niskie krzewinki i byliny

Niskie krzewinki i byliny to dobra dekoracja miejsc w ogrodzie pod koroną drzew i krzewów. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać pod drzewa.

Barwinek pospolity (Vinca minor) – to niska krzewinka osiągająca zwykle do 15 cm wysokości. Ma zimozielone, błyszczące liście. Kwitnie wiosną i latem. Kwiaty są drobne, najczęściej fioletowe. Znakomicie znosi pełne zacienienie. Wymaga jednak żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Sadzenie pod drzewami w miejscu suchym wiąże się z koniecznością częstego nawadniania (także zimą 1-2 razy). Roślina może dodatkowo przydać się przy tworzeniu dekoracji wielkanocnych.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – bylina osiągająca do 20 cm wysokości. Wytwarza rozetę gęstych liści. Kwitnie w maju i czerwcu na fioletowo lub niebiesko. Znosi cień i okresowe susze. Lubi gleby wapienne. Warto ją sadzić pod koroną drzew i na skarpach – zapobiega erozji gleby. Może zagłuszać inne rośliny.

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – krzewinka dorastająca do 30 cm wysokości. Wytwarza łopatkowate, zimozielone liście. Tworzy gęste, zadarniające kobierce. Kwitnie w maju na biało. W nieco lepiej oświetlonych miejscach warto posadzić odmianę 'Variegata' – o liściach z białymi brzegami. Może wymagać osłony przed mrozem (zwłaszcza w bezśnieżne zimy). W czasie susz trzeba ją podlewać.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – to nisko ścielące się pnącze wytwarza pędy o długości nawet kilkunastu metrów. Liście są zielone – ich kształt, zabarwienie i kolorystyka to cecha odmianowa. Roślinę warto sadzić pod drzewami w cienistych, ale umiarkowanie wilgotnych miejscach. Dodatkowy atut: pędy można owijać wokół pni starych drzew, zwiększając tym samym ich walory dekoracyjne.

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – bylina osiągająca do 10 cm wysokości. Posiada ciemnozielone liście w kształcie kopyta (stąd nazwa). To dobre rozwiązanie do sadzenia pod drzewami na cieniste, wilgotne miejsca.

Jasnota plamista (Lamium maculatum) – bylina osiągająca 20-30 cm wysokości. Wytwarza atrakcyjne sercowate, piłkowane liście (zabarwienie zależy od odmiany) oraz barwne (najczęściej różowe lub fioletowe) kwiatostany. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Rośliny pod drzewa o wysokiej koronie

Nawet w cieniu można stworzyć romantyczny zakątek. Podpowiadamy jakie rośliny dobrze będą rosły pod drzewami o wysokiej koronie.

Funkie (Hosta) – wysokość i wygląd zależy od konkretnej odmiany funkii. Pod koronę drzew najlepiej jednak sadzić funkie o jednolitych kolorystycznie zielonych lub szarawych liściach. Takie odmiany są zazwyczaj najmniej wymagające pod względem światła.

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) – roślina osiąga ok. 150 cm wysokości. Tworzy kępy złożone z pierzastozłożonych liści. Wytwarza wiechy kremowych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca. Gatunek warto sadzić pod koroną wysokich drzew rosnących na granicach działki (aby przy okazji zakryć elementy ogrodzenia). Nie znosi suszy.

Paprocie – pod koroną drzew można sadzić różnorodne gatunki paproci. Często jest to mało wymagająca paprotka zwyczajna. Całkowite zacienienie dobrze znosi narecznica samcza. Rośliny wymagają wilgotnych, próchniczych podłoży.

 

Aktualności

Kontakt

  • REMBERTOWSKA AKADEMIA SENIORA

  • (+12) 34-567-890

Galeria zdjęć