Nawigacja

. Porady ogrodnicze Ogródek P. Kawki Cięcie drzew Opryski drzew owocowych Rośliny pod drzewami Rdza gruszy

kącik ogrodniczy

Opryski drzew owocowych

Jesienne opryski drzew owocowych wykonuje się
w okresie opadania liści lub zaraz po ich opadnięciu

Dlaczego jesienne opryski drzew owocowych są tak ważne?

Wilgotna i jeszcze dość ciepła jesień sprzyja szybkiemu rozwojowi chorób grzybowych, szczególnie na opadających z drzew liściach. Dlatego zalecane są jesienne opryski drzew owocowych, które powstrzymają dalszy rozwój chorób i zminimalizują ryzyko infekcji w następnym sezonie.
Jesienne opryski drzew owocowych są zatem znacznie mniej szkodliwe, niż te wykonywane wiosną i w czasie sezonu wegetacyjnego. Warto je zatem wykonać aby ograniczyć konieczność pryskania w innych terminach.

W uprawach amatorskich w terminie jesiennym zalecane są przede wszystkim opryski drzew owocowych miedzianem, które wykonuje się zazwyczaj na początku listopada, oraz oprysk jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi, wykonywany w zależności od pogody, w drugiej połowie listopada.

Jesienne opryski drzew owocowych miedzianem

Jesienne opryski brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści
Kędzierzawość liści brzoskwini jest najgroźniejszą chorobą atakującą brzoskwinie. Jesienny oprysk brzoskwini wykonujemy, gdy opadną wszystkie liście. Zalecane jest użycie preparatów miedziowych, np. Miedzian 50 WP i Miedzian Extra 350 SC.. Odpowiednie dawkowanie to rozpuszczenie 50 g środka w 5 litrach wody. Ważne jest, by grzybobójczą cieczą pokryć wszystkie pędy naszej brzoskwini.

 

Miedzian 50 WP - jak i kiedy stosować, terminy oprysków
Miedzian 50 WP jest środkiem grzybobójczym do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Jest to preparat zalecany do stosowania w amatorskiej uprawie roślin na terenie ogrodów działkowych, a także dopuszczony do ochrony roślin w produkcji ekologicznej. Zobacz w jaki sposób i kiedy stosować Miedzian 50 WP. Więcej...

Jesienne opryski wiśni przeciwko rakowi bakteryjnemu
Rak bakteryjny drzew owocowych to bardzo uciążliwa choroba atakująca wiśnie. Na gałęziach i pniu tworzą się brunatne plamy, powodujące zamieranie kory. Bakterie powodujące chorobę, zimują w pąkach i pędach, dlatego jesienne opryski wiśni są bardzo ważne. Podczas opadania liści wykonujemy oprysk Miedzianem 50 WP. Zalecana dawka to rozpuszczenie 25 g preparatu w 5 litrach wody. Tutaj również zamiennie możemy sięgnąć po Miedzian Extra 350 SC.

Rak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanie
Rak bakteryjny drzew owocowych jest chorobą atakującą wiele gatunków drzew owocowych, a objawy raka bakteryjnego mogą występować na wielu organach drzew, za najbardziej charakterystyczne uznaje się jednak wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Zobacz czy takie drzewa można jeszcze uratować i jak wygląda zwalczanie raka bakteryjnego drzew owocowych. Więcej...

Jesienne opryski czereśni przeciwko zasychaniu liści
Bardzo często występującą chorobą na czereśniach jest zasychanie liści. Brunatniejące liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, a następnie zasychają. Aby temu zapobiec, musimy wykonywać jesienne opryski czereśni. Opryski preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC wykonujemy podczas opadania liści, w których zimuje patogen grzybowy. Ciecz roboczą przygotowujemy tak samo jak dla wiśni.

Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem

Jesienne opryski jabłoni przeciwko parchowi
Parch najczęściej poraża liście i owoce jabłoni. Możemy na nich dostrzec ciemne, okrągłe plamy. Porażone owoce nie nadają się do spożycia. Aby zapobiec rozwojowi choroby, po pierwszych przymrozkach, ale tuż przed opadnięciem wszystkich liści, wykonujemy jesienny oprysk jabłoni 5% roztworem mocznika. Mocznik powoduje szybki rozkład liści i ich mineralizację, przez co znacznie ogranicza liczbę zarodników grzyba, które na opadłych liściach przetrwają do wiosny.

Opryski drzew owocowych mocznikiem wykonuje się rozpuszczając 0,5 kg mocznika w 10 litrach wody. W ten sposób uzyskujemy 5% roztwór nawozu, zalecany do oprysku. W miarę dokładnie opryskujemy wszystkie części drzewa i opadłe liście.

W taki sam sposób przeciwko parchowi wykonuje się jesienne opryski drzew gruszy. Opryskujemy także wiśnie przeciwko 
drobnej plamistości liści drzew pestkowych.

 

Aktualności

Kontakt

  • REMBERTOWSKA AKADEMIA SENIORA

  • (+12) 34-567-890

Galeria zdjęć