Nawigacja

. Porady ogrodnicze Ogródek P. Kawki Cięcie drzew Opryski drzew owocowych Rośliny pod drzewami Rdza gruszy

kącik ogrodniczy

Cięcie drzew

Luty w Ogrodzie: Zimowa pielęgnacja drzew i krzewów w sadzie.

Jakie prace trzeba wykonać w Ogrodzie w lutym? 

Jeśli nie pobieliliśmy wcześniej pni drzew owocowych - zróbmy do w lutym. 

W drugiej połowie lutego wykonujemy cięcie prześwietlające drzew owocowych.

Bielenie drzew.

Pobielmy jeszcze raz wapnem pnie drzew owocowych, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Jeżeli nie bieliliśmy ich w styczniu - zróbmy do w lutym - jeszcze jest nie za późno, bo najczęściej słoneczne, mroźne dni zdarzają się w tym właśnie w miesiącu.

Cięcie Drzew i Krzewów

W Drugiej połowie lutego rozpoczynamy cięcie krzewów owocowych:

Porzeczki í agrest (zabieg należy wykonać, zanim rozwiną się nowe pączki). Pamiętajmy, czarna porzeczka że tworzy pączki kwiatowe wyłącznie na pędach jednorocznych, dlatego nie wolno Ich usuwać, wycinamy tylko pędy stare. Porzeczka czerwona i biała kwitną na starszych pędach –krótkopędach, aby dobrze się rozkrzewiały pędy jednoroczne skracamy na wysokości 50 cm nad ziemią.

Także w drugiej połowie lutego wykonujemy cięcie prześwietlające drzew owocowych

Jako Pierwsze zabiegowi Temu poddajemy wytrzymałe na mróz odmiany jabłoni. 

Przy zabiegu cięcia zawsze usuwamy gałęzie z objawami chorób. Wycinamy pędy pokładające się na siebie i zachodzące na siebie, wzajemnie się cieniujące - wszystko w celu, aby do pozostałych gałęzi docierało jak najwięcej światła. Usuwamy także pędy, które konkurują z przewodnikiem oraz  wilki i odrosty. Zabieg cięcia należy przeprowadzać w suche, ciepłe dni, gdy temperatura jest wyższa niż -5 ° C. 

Orzech włoski - należy unikać cięcia orzecha zimą, gdyż drzewa w powyżej tygodnia spoczynku mocno "płaczą". Optymalnym terminem cięcia orzecha włoskiego jest koniec września, pomimo iż trzeba wtedy usunąć pędy z owocami. Uproszczona technika cięcia polega na usuwaniu pędów rosnących pod ostrym kątem, zbyt gęstych i uszkodzonych.

Cięcie czereśni - cięcie po zbiorze owoców

Czereśnie tniemy tylko w razie konieczności po zbiorze owoców (druga połowa lipca oraz sierpnia). Warto pamiętać że czereśnie słabo owocują na pędach jednorocznych, a najlepiej na pędach dwu i trzyletnich. 

Cięcie wiśni:

Cięcie wiśni wykonujemy, zawsze po zbiorze owoców, najpóźniej powinniśmy zrobić to do  połowy Września! Wiśnie owocujące na długopędach (np. Odmiana 'Łutówka') kwitną i zawiązują owoce na pędach jednorocznych (Nie tworzą krótkopędów) wymagają corocznego cięcia aby pobudzić do wzrostu pąki śpiące. Na jednorocznych przyrostach tworzą się same pąki kwiatowe (poza wierzchołkowym), wobec czego gałęzie się nie rozgałęziają. U innych odmian wiśni owocujących głównie na krótkopędach (rzadziej na długopędach) owoce pojawiają się również na starszych przyrostach.

Cięcie brzoskwini.

Zazwyczaj cięcie brzoskwini przeprowadza się w tak zwanej fazie różowego pąka (czyli gdy na pędach są pąki kwiatowe), a nawet w czasie kwitnienia lub tuż po nim. Należy wybrać ciepły, słoneczny i suchy dzień. Cięcie brzoskwini latem: Pędy można też skracać latem, ale nie później niż w połowie sierpnia. Zbyt późno wykonany zabieg cięcia wydłuża okres wzrostu rośliny oraz sprawia, że nie wchodzi ona w stan zimowego spoczynku i łatwiej przemarza.

Cięcie gruszy:

Cięcie grusz prawie niczym nie różni się od cięcia jabłoni. Warto jednak pamiętać, że jabłonie owocują na długopędach, a grusze przede wszystkim na krótkopędach. Krótkopędy szybciej się starzeją, dlatego też grusze częściej wymagają cięcia odmładzającego. W tym celu starsze gałęzie (3-4 letnie) wycinamy pozostawiając 5-10 cm czop od przewodnika, dzięki temu na miejscu starych gałęzi (z pąków śpiących) wyrosną nowe. Wycinamy także niepotrzebne pędy jednoroczne oraz te rosnące pionowo do góry, konkurujące z przewodnikiem. Grusze powinny być zawsze cięte w drugiej połowie marca!

Wszystkie rany po cięciu zabezpieczamy smarując je preparatem grzybobójczym                                     (np. Funaben T). 

 

Jesienne opryski drzew owocowych to jedne z ważniejszych zabiegów wykonywanych w sadach o tej porze roku. Dzięki nim drzewa owocowe lepiej przygotujemy do zimy i zmniejszymy ryzyko porażenia ich chorobami w następnym sezonie.

Jesienny oprysk brzoskwini wykonujemy, gdy opadną wszystkie liście. Zalecane jest użycie preparatów miedziowych, np. Miedzian 50 WP. Odpowiednie dawkowanie to rozpuszczenie 50 g środka w 5 litrach wody. Ważne jest, by grzybobójczą cieczą pokryć wszystkie pędy naszej brzoskwini.

Jesienne opryski wiśni przeciwko rakowi bakteryjnemu. Podczas opadania liści wykonujemy oprysk Miedzianem 50 WP. Zalecana dawka to rozpuszczenie 25 g preparatu w 5 litrach wody.

Rak bakteryjny drzew owocowych jest chorobą atakującą wiele gatunków drzew owocowych ale najczęściej jego ofiarą padają czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie. Objawy raka bakteryjnego mogą występować na wielu organach drzew, za najbardziej charakterystyczne uznaje się jednak wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Do podstawowych zabiegów w zwalczaniu raka bakteryjnego należy wycinanie zrakowaciałych pędów, a następnie pokrycie ran po cięciu maścią ogrodniczą z dodatkiem środka przeciwgrzybiczego (fungicydu).     Z pni i grubszych konarów, których nie można wyciąć w całości, wycina się obumarłą korę aż do zdrowej tkanki, a następnie miejsca te również smaruje maścią z fungicydem. Wiosną, w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia, oraz jesienią, w okresie opadania liści, wykonujemy opryski na raka bakteryjnego drzew owocowych, stosując fungicydy miedziowe, np. Miedzian 500 WP lub Miedzian Extra 350 SC.

Wiosenne opryski drzew owocowych zaczynamy zazwyczaj już pod koniec lutego, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach owocowych. 

Opryski drzew owocowych wykonujemy w bezwietrzny, ciepły i pochmurny ale bezdeszczowy dzień. W słoneczny dzień pędy mogłyby zostać poparzone. Zaś w przypadku wystąpienia deszczu zaraz po oprysku, środek ochronny może zostać zmyty i oprysk trzeba będzie powtórzyć.

Miedzian 50 WP jest środkiem grzybobójczym do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Jest to preparat zalecany do stosowania w amatorskiej uprawie roślin na terenie ogrodów działkowych, a także dopuszczony do ochrony roślin w produkcji ekologicznej. Opryski miedzianem w ogrodzie działkowym rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków liściowych u brzoskwini i moreli, a takæe wiœni i czereœni, opryskuj¹c te drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu (dawka 30g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody, wystarcza na 100m²). W okresie pękania pąków Miedzianem opryskujemy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej, stosując dawkę 15g na 5-7,5 l wody. W okresie ukazywania się pierwszych liści wykonujemy Miedzianem kolejny oprysk jabłoni i gruszy, tym razem przeciwko parchowi. Zalecana dawka to również 15g miedzianu na 5-7,5 litra wody. W okresie przed kwitnieniem opryskuje się krzewy winorośli przeciwko mączniakowi rzekomemu winorośli. Ponowny oprysk Miedzianem wykonuje się po kwitnieniu. W okresie kwitnienia przeciwko rakowi bakteryjnemu opryskuje się czereśnie i wiśnie, stosując miedzian w dawce 15g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody.

Po zbiorach oprysk Miedzianem wykonuje się na krzewach agrestu i porzeczek. Celem tego zabiegu jest zwalczanie takich chorób, jak: opadzina liści, rdza wejmutkowo - porzeczkowa, biała plamistość porzeczki.

Ostatni oprysk Miedzianem wykonujemy jesienią, po opadnięciu liści, zwalczając kędzierzawość liści brzoskwini. Stosujemy roztwór 1%, czyli 10g miedzianu na 1 litr wody.

 

Wybrał

Longinus Kawka

 

Aktualności

Kontakt

  • REMBERTOWSKA AKADEMIA SENIORA

  • (+12) 34-567-890

Galeria zdjęć